– Håp er en dårlig strategi! Det var Jan Åge Fjørtofts kontante oppsummering av Skaugumlagets innsats, til nettavisa Langsveien.no, etter den elleville målfesten på grusbanen i bakgården til kronprinsfamilien på Skaugum. Kampen endte til slutt 13–12 til Vivil etter hele 25 scoringer. Se og hør Fjørtofts kommentar i videoen under.
Takk til EMB Maskin i Røn, Byggmester Ranheim og Beitostølen Helsesportsenter for annonsestøtte til artikkel og video.
Artikkelen fortsetter under videoene:
Det ble både latter, høy puls og flere mål enn de fleste forsvarsspillere liker å se da den tradisjonsrike vennskapskampen på Skaugum gikk av stabelen torsdag 28. mai.
På Team Skaugum stilte blant andre HKH kronprins Haakon, prins Sverre Magnus, Jan Åge Fjørtoft og fotballpresident Lise Klaveness. Med så mye fotball- og kjendiskompetanse samlet på én bane skulle man kanskje tro at alt var under kontroll. Det var det ikke.
Kampen utviklet seg til en fartsfylt målfest der forsvarsspillet tidvis virket å være satt på pause. Ballen gikk fram og tilbake, tunnelene satt løst og målene kom på løpende bånd. Da dommeren blåste av, kunne spillerne fra Vivil Idrettslag juble for en underholdende 13–12-seier.
Vivil Idrettslag er Norges største idrettslag for mennesker med utviklingshemming. Klubben har i mange tiår vært en viktig arena for idrettsglede, mestring, vennskap og inkludering. Les mer om klubben på Vivil Idrettslags nettsider.
Nettopp derfor handler Skaugum-kampen om langt mer enn mål og resultat. Her møtes mennesker med ulike forutsetninger på samme bane, med de samme reglene og den samme gleden over å spille fotball.
Langsveien.no fikk også noen minutter med Jan Åge Fjørtoft etter kampen. Da oppsummerte den tidligere landslagsspissen både egen innsats og prestasjonene til Team Skaugum med et bredt smil:
– Håp er en dårlig strategi.
Etter å ha sett kampen er det vanskelig å være uenig. Skaugum-laget satset riktignok på mye, men verken håp eller høye ambisjoner var nok til å stanse et tent og offensivt Vivil-lag.
På banen viste kronprins Haakon seg dessuten som en skikkelig driblefant. Flere ganger utfordret han motspillerne én mot én, tok med seg ballen i fart og viste at det fortsatt bor mye fotball i den kongelige kroppen. Publikum fikk se både finter, gode kombinasjoner og en kronprins som tydelig trivdes med ballen i beina.
Prins Sverre Magnus bidro også med stor innsatsvilje, godt humør og flere offensive raid. Sammen med resten av Team Skaugum sørget han for at kampen ble akkurat den publikumsvennlige fotballfesten den var ment å være.
Skaugum-kampen arrangeres i samarbeid mellom kronprinsfamilien og Norges Fotballforbund, og har siden oppstarten utviklet seg til å bli en årlig festdag for inkludering, idrettsglede og fellesskap. Her betyr opplevelsene langt mer enn sluttresultatet.
Og skulle noen være i tvil om dagens viktigste lærdom for Jan Åge Fjørtoft, er svaret etter kampslutt:
– Håp er en dårlig strategi.

